Konzolasztalokat már a 17.század előtt is találunk a lakberendezésben, ám az 1900-as évek elejére ez a bútordarab kötelező elemmé vált a kúriák és arisztokrata paloták berendezésében, rendszerint egy zsámollyal, hozzá illő tükrökkel és dekorációval kiegészítve. A konzolasztalok a kezdeti időkben két lábbal fali támasztékkal készültek, az olasz és francia művészeti irányzatok szerinti faragásokkal, márványlappal, aranyozott részletekkel, majd később angol bútorasztalosok kezdtek kísérletezni a formatervezéssel és kialakították a ma is népszerű négy lábon álló konzolasztalt.
Kezdeti jelentőségét az adta,m hogy ez volt az első bútordarab,a mivel a vendégeink találkoztak érkezésükkor az előszobában, az előtérben az ízlés előhírnökeként az első benyomást a konzolasztal szolgáltatta az otthon berendezéséről.
Manapság már a létező összes stílusban elérhetők ezek a tetszetős bútorok. Korábban jellemzően a nappali, veranda, télikert vagy társalgó tér berendezésében vettek részt. Manapság a konzolasztalok legkedveltebb funkciója maga a multifunkcionalitás. Egyre növekvő igény mutatkozik a többféle szerepre fogható, mégis kis helyet foglaló bútorok iránt. A konzolasztalok gyakran kerülnek az otthonokba mint hibrid munkaállomás, modern és minimalista stílusokban központi dekorációs térként, vagy éppen praktikus töltőállomásként az okos eszközök számára. Modern változatai szinte kivétel nélkül már tároló funkcióval is bírnak a vonzó megjelenés mellett: a fiók és a rakodó polc is jól kihasználható felületet biztosít.
A konzolasztalok ennek az igénynek megfelelően napjainkban sokféle módon elhelyezhetők a lakásban.
Tökéletes választás előszobai tárolóként kulcsok, telefonok, papír zsebkendő, táskák elhelyezésére. ennek megfelelően érdemes a bejárati ajtóhoz közel elhelyezni, hogy könnyen elérhető legyen készülődéskor vagy hazaérkezéskor. Sokszor elhelyeznek rajta egy kosarat vagy tálcát, tálkát is a kulcsot gyűjtőhelyeként.
Dekorációs fókuszpontként is funkcionálhat a nappaliban, vagy akár éjjeli szekrény helyett a hálószobában is. A nappaliban a fal mellé téve egyedi TV állvány is válhat belőle, kiegészítve néhány dísztárggyal kifejezetten kellemes hatást érhetünk el. Berendezhetjük fésülködő asztalként is. Betöltheti a munkaállomás szerepét is, ez esetben ügyeljünk arra, hogy tartsuk rendezetten akkor is, amikor épp nincs aktív használatban.
Az étkező térben is szolgálhat bárszekrény helyett, tálaló és tároló funkcióban is, vagy akár térelválasztó látványelemként az egyterű nappali-étkező terekben. Amennyiben nem falhoz állítva helyezzük el, ügyeljünk a bútor stabilitására és biztonságos körbejárhatóságára.
A szoba stílusával összhangban szolgálhat dekorációs elemként kis szobrokkal, dísztárgyakkal. Lehet a kisebb növények élettere vagy akár funkcionális tárolója apróbb használati tárgyaknak.