1. lépés: a mérés. Fontos kiemelt figyelmet fordítani a nyílászárókra, légkondicionáló berendezésre, falon kívül futó csövekre, konnektorokra, radiátorokra, sőt még a radiátor szabályozó csapját is le kell mérnünk, hogy ne akadályozza az ajtók vagy fiókok nyitását. Arra is számolj helyet, hogy a radiátor szabályozó gombját kényelmesen állítani tudd a fűtési szezonban. Minden bútor elemre számolj rá 1-1 centimétert, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés akkor sem, ha nem teljesen függőlegesek a falak.
2. lépés: a biztonságos rögzítés megtervezése: fontos előzetesen felmérni, hogy a fal állapota lehetővé teszi-e majd a szekrények biztonságos rögzítését, vagyis elég stabil-e a fúráshoz, csavarozáshoz, megfelelő-e a teherbírása. Kérdés esetén forduljunk szakemberhez, akik megbízható megoldással tudnak szolgálni.
3. lépés: a stílus és szín kiválasztása. Már a tervezés legelején érdemes tisztázni, hogy milyen színű, karakterű bútorban gondolkodunk, mert nagyrészt ők fogják meghatározni a szoba jellegét. Nyugodt, harmonikus térhez mindenképpen világos fa vagy fehér korpuszt válasszunk. Ha kedveljük a modern, karakteres, loft enteriőröket, akkor színes, vagy szürke-fekete bútorokat keressünk. A klasszikus terekhez díszesebb formavilág, elegáns fehér vagy tölgy és dió színek lesznek megfelelőek.
4. lépés: a funkciók listázása. Írjuk össze, hogy az adott szobában milyen feladatokat kell ellátnia, ehhez társítsuk a kiválasztott elemeket. Nem baj, ha egy funkcióhoz több bútort is listázunk, illetve ha egy adott elemhez több, akár jövőbeli funkciót is tudunk csatolni, így lesz hosszútávon rugalmasan alakítható a bútorzatunk.
5. lépés: az elrendezés megtervezése. Minimális kézügyességgel egy négyzetrácsos lapon már meg tudjuk rajzolni a várható látványtervet. Érdemes méretarányos egységekben rajzolni. Használjunk bátran különböző magasságú elemeket egymás mellett a levegős és izgalmas hatásért, váltakozhatnak a nyitott, zárt és üvegajtós felületek is. Ne feledkezzünk meg a fiókokról sem, nincs olyan szoba ugyanis, ahol ne lenne szükség rájuk. A tároláson túl kalkuláljunk helyet a köztes dekorációknak is: képeknek, vázáknak, szobanövényeknek. Ha túl tömören, csak a tárolásra szorítkozunk tervezéskor, könnyen iroda hangulatúvá válhat a végeredmény. Még a minimalista enteriőrökben is elfér egy-két visszafogott, letisztult dísztárgy, ami meghitté varázsolja a szobát.