1. hiba: Túlzsúfolt szoba
Nehéz megválni a nagymamától örökölt zongorától? És a datolyapálma alig fért be az ajtón? A kutyának külön fotel dukál? Próbáljuk meghúzni a határt! A nappalit kikapcsolódásra, pihenésre és a vendégek fogadására szeretnénk használni – ezt pedig egy raktárként funkcionáló szobában nem tehetjük meg.
Ha nagy tér áll rendelkezésedre, egy kis kreativitással akár be is illesztheted azt a bizonyos zongorát, de ellensúlyozni kell valamilyen kompromisszummal, hogy a tér levegős és jól bejárható maradjon. Ha egyterű nappali-konyhát rendezel be, ez némileg megköti a kezed, mert máris két helyiség szempontjait kell ötvözni a látványban. Ilyenkor nem előnyös hangsúlyos vagy nagyobb régi tárgyakat elhelyezni ebben a térben.
Ha kicsi a lakás, akkor próbáljuk meg úgy berendezni, hogy használható és letisztult legyen. Írjunk prioritáslistát a legfontosabb nappali bútorokról (pl. kanapé, kis asztal), és csak azután gondolkodjunk kiegészítőkről (pl. komód, konzol). Költözés előtt különösen hasznos lehet átnézni, mely bútorokat tartjuk meg, és mitől válunk meg – a kevesebb néha több!
2. hiba: Rossz kanapé választása
A nappalink egyik legfontosabb berendezési tárgya a kanapé, ezért nagyon átgondoltan kell megválasztanunk.
-
Először is nézzük meg, mennyi helyünk van.
-
Mire fogjuk használni? Csak pihenésre vagy alvásra is?
-
Hány személynek kell helyet biztosítani?
Válasszunk időtálló stílust, mert kevesen engedhetik meg maguknak, hogy évente új kanapét vásároljanak. A kárpit legyen tartós, könnyen tisztítható és kényelmes. Kulcskérdés a szín: szeretnénk fókuszba helyezni a kanapét, vagy inkább egy semleges tónust választanánk?
Érdemes már most a szőnyeg kiválasztására is gondolni, hogy a színek harmonizáljanak egymással. Ne legyen a kanapé sem túl magas, sem túl mély – különben hiába mutatós, kényelmetlenné válhat a mindennapokban.
3. hiba: Kevés fény a nappaliban
Az átlag magyar otthonokban jellemzően kevés az ablakfelület. Ez vitathatatlanul korlátozza a természetes fény mennyiségét. Pedig a fény döntően befolyásolja a nappali hangulatát.
Ha nem jut elég természetes fény, gondoskodjunk többféle fényforrásról:
-
mennyezeti lámpa,
-
rejtett világítás,
-
állólámpa olvasáshoz,
-
hangulatvilágítás bútorokon vagy polcokon.
A jól megválasztott világítás segít elérni azt az inspiráló hatást, amit a magazinokban látunk.
4. hiba: Rosszul megválasztott textilek
Szőnyeg, függöny, díszpárna – ezek apróságnak tűnnek, mégis látványos hatással vannak a nappali enteriőrjére.
-
Szőnyeg: mérete legyen arányos! Kis szobában ne legyen túl kicsi, nagy szobában ne keltsen befejezetlen hatást.
-
Függöny: ne legyen túl sötét vagy mintás. Könnyen elvonhatja a figyelmet a szoba többi részéről.
-
Párnák: a túl sok párna kényelmetlenné teszi a kanapé használatát. A kevesebb itt is több!
+1 hiba: Nappali, mint kertészet?
A magazin hatás eléréséhez több kicsi növény helyett válassz inkább egy-két nagyobb, karakteres zöldet. Ha kisgyerek vagy háziállat is van a lakásban, akkor praktikus fali polcokra helyezett kisebb növények is mutatósak lehetnek – és biztonságosabbak is.
Ha elkerülöd ezeket a hibákat, a nappalid nemcsak praktikus és jól használható, hanem esztétikailag is letisztult, harmonikus élettérré válik!