Nyugodtan tájékozódjunk az interneten, például itt és most. de matracválasztás esetén mindenképpen szükség lesz elmenni boltba (még inkább boltOKba), hogy kipróbálhassuk, miről is van szó. Így aztán nyugodtam nyomhatunk vásárláskor a „Kosár” gombra.
1. Milyen típusú matracok vannak?
Rugós matracok: a matrac lehet, az egyszerűbb megoldással készült-, bonellrugós, vagy a külön-külön textilbe „csomagolt” rugókat tartalmazó táskarugós. Ezutóbbi a tartósabb, és ezáltal a testsúlyunknak is jobb megoldást biztosít. Mindkettő kiváló szellőzést biztosít. Fontos, hogy a matrac mennyi rugót tartalmaz. Legalább 250-400 db/m2-es rugósűrűségű matracot válasszunk, a megfelelő kényelem miatt.
Hideghab: nagy pórusú hab, így szuper szellőzéssel és tökéletes hőelvezetéssel rendelkezik. emellett kiemelkedő az élettartama és a formaállósága. Napjainkban a legkeresettebb, legnépszerűbb matracfajta. Figyeljünk oda a két paraméterre: rugalmasság és a hab sűrűsége. Minél nagyobb e két adat, annál jobb választás lesz. Amennyiben hosszú életartamú és jó formatartó matracot szeretnék, legalább 30 kg/m3 sűrűségű legyen a kiválasztott matrac.
2. Milyen keménységű matracot válasszunk?
Kemény matrac: a túl kemény matrac többet árt, mint használ. Elavult nézet, hogy gerincünknek a legmegfelelőbb matrac az ideális. A túlzottan kemény matrac nyomást gyakorol vállunkra, csípőnkre, ezáltal kényelmetlen lesz és rosszul alszunk. Emellett a túlságosan kemény matrac mereven tartja a gerincet, kiegyenesíti a gerinc természetes íveit.
Puha matrac: teljesen belesüpped a test, ezáltal nem tudja rendesen megtartani a deréktáji csigolyákat. Rendkívül egészségtelen tud lenni.
Félkemény matrac: a tökéletes választás a gerincünknek. Gerincünk három nagyobb hajlattal rendelkezik: nyaki, a hát és a deréki gerincszakasz. A közepes keménységű fekvőfelület dinamikus és állandó alátámasztást nyújt a gerinccsigolyáknak, mivel pontosan követi a testünk körvonalait ezáltal teljesen tehermentesíti gerincünket.
3. Milyen vastag legyen a matrac?
Nem érdemes 18 cm alatt matracot vásárolni, különben szükség lehet rugalmas ágyrács vásárlásra is, ami plusz költséggel jár. Emellett a vastagabb fekvőfelület sokkal tartósabb is, a vékonyabbat valószínűleg gyakrabban kell majd cserélni.
4. Mit kell figyelembe vegyünk a választáskor?
Testsúly: fontos szempont matracválasztáskor a felhasználó testsúlya. A nagyobb súlyú (100+) embereknek valamivel nagyobb eséllyel választanak egy keményebb matracot, a pehelysúllyal rendelkezők viszont a puhább fekvőfelületet részesítik előnybe.
Alváspóz: fontos a kiválasztáskor elgondolkoznunk rajta, hogy hogyan is szeretünk aludni. A matracnak azokon a helyeken kell leginkább alátámasztania a testünket, ahol az a leginkább támaszkodik (pl. csípő, lapocka, váll). Alvással foglalkozó szakemberek véleménye szerint a legegészségesebb a háton, illetve oldalt alvás. Aki a háton vagy oldalt alvást részesíti előnybe, annak a legmegfelelőbb a félkemény vagy egy keményebb matrac lesz. Ha az éjszaka nagy részét hason tölti, a legjobb választás egy közepes kemény matrac lesz.
Betegségek: kerülni kell a kemény matracot, amennyiben ízületi gyulladásunk, oldalirányú gerincferdülésünk vagy például reumánk van, mivel ezek esetében a kemény fekvőfelület a csigolyák feszülését okozhatja. Gerincgyógyászok egyöntetűen a keményebb matracokat javasolják a degeneratív, kopásos gerincbántalmak esetén.
+1 tipp: levehető huzatot válasszunk mindenképpen!