A legpraktikusabb megoldás az, ha az étkezőz a konyha közelébe tervezték, lehetőség szerint egy tágas, nagy tere nyújtó étkezőkonyhába. Ez nagyban megkönnyíti az ételek felszolgálását. Lehetőség úgy helyezzük el, hogy szabadon hozzá tudjunk férni a szekrényekhez és a háztartási gépekhez is. Szükség esetén az asztal rövidebb oldala a falhoz is tolható. Fontos, hogy az étkező saját megvilágítással rendelkezzen, érdemes az asztal fölé helyezni egy kellemes fényű lámpát. . Ennél az elhelyezésnél leginkább érvényes, hogy szem előtt kell tartanunk azt is, hogy a konyhabútor és az étkezőasztal stílusban és megjelenésben összhangban legyenek.
Sok alaprajzot úgy terveztek, hogy az étkezőnek egy köztes teret szántak. Ez a hall lehet összekötő tér a konyha és nappali között, de lehet akár egy vagy több fallal határolt, részben összekötő, részben félreeső terület is. Ilyen esetben az étkező önálló szerepet kap a lakásban, és kevésbe kell szorosan igazodnia más szobák berendezéséhez. Sok esetben szűkös helyet jelent ez a megoldás, amit praktikus választással tudunk ellensúlyozni: kör alakú vagy könnyed megjelenésű asztallal é székekkel egyensúlyban tarthatjuk a tér és a funkcionalitás egyensúlyát. Érdemes egy kis konzolasztal, tálalószekrény vagy komód segítségével dekorálni az étkező közvetlen környezetét és ezáltal összekötni a lakás egészével.
Ha sehol máshol nem terveztek helyet az étkező számára, kialakíthatjuk a nappali térben is. Ez esetben szerves kapcsolatban kell állnia a nappali berendezésével. A térelválasztásra több megoldás is létezik: egy könnyed, szellős, térelválasztó polc, a most kifejezetten trendi fix vagy forgatható lamellák, egy szellős növényekkel teli állványzat, vagy akár egy szép és hangsúlyos szőnyeg is megfelel erre a célra. A fizikai térelválasztók egyértelműen leválasztják a terek közti funkciókat. Azonban ha szeretnék megőrizni a nyitott egybefüggő teret, akkor egy kicsit összetettebb megoldást kell választanunk. A szőnyeggel való tér kijelölés egyszerűnek tűnik, ám itt kiélezetten fontos betartani az alapvető szabályokat. A szőnyeget ne az étkező alá, hanem a nappali kényelmi területére kell helyeznünk. A kanapé méretétől, formájától és a rendelkezésre álló tértől függően elhelyezhetjük részben a kanapé alá téve, vagy akár teljes egészében középre, a kanapé és a médiatároló vagy a fotelek által határolt terület kijelölésére. Törekedjünk semleges és világos színű, visszafogottan mintás szőnyeget választani, mert ebben az elrendezésben egyértelműen a szőnyeg fogja uralni a szoba hangulatát. A „kevesebb néha több” elvét követve, semleges, kellemes, lágy összhatást alakíthatunk ki.